Rozmnožovanie

Záleží od druhu žiab ktoré chováme. Sú žaby ktoré sa starajú o vývoj vajec a pulcov, sú také ktoré sa po nakladení vajec o znášku viac nezaujímajú - vtedy sa staráme my, a sú také ktoré ostávajú vo výlučnej opatere rodičov - kŕmia pulcov neoplodnenými vajcami - tieto vajcia nie sme schopný ničím nahradiť. Sú to hlavne žaby rodu Oophaga.

Žaby najčastejšie kladú vajcia do petriho misiek umiestnených v teráriu pod škrupinami kokosových orechov, do filmoviek, na listy bromelií alebo na sklo. Veľkosť a počet vajec závisí od druhu žiab - 2 až 15 kusov. Vajce je malá čierna bodka 1 až 3 mm v priemere, obalená v priesvitnom rôsole. Pri teplote cca 25°C a vysokej vzdušnej vlhkosti sa v oplodnených vajciach začnú vyvíjať pulci.

Asi po dvoch týždňoch sa vyvinutý pulec sám dostane mimo rôsolovitú hmotu. Pulcov prelovíme samostatne do krabičiek kde ich denne kŕmime vločkovým krmivom pre akvarijné rybky, spirulinou alebo špeciálnym krmivom pre pulcov. Pulci musia byť chovaný samostatne, lebo majú kanibalistické sklony a vylučujú hormóny ktoré zabraňujú rastu druhých pulcov.

Asi po 6 týždňoch narastú pulcom zadné nohy. Po daľších 2 týždňoch spozorujeme najprv jednu prednú nohu a do 24 hodín aj druhú nohu. Ak má pulec už aj predné nohy musí mať umožnené aby mohol vyliezť na súš, inak sa môže utopiť. Po vylezení na súš neprijíma potravu 3 až 7 dní - vstrebáva chvostík. Ako prvú potravu používame drobné chvostoskoky.

Čerstvo nakladené vajcia Ranitomeya vanzolinii

Čerstvo vyliahnutý pulec Ranitomeya vanzolinii

Čerstvo nakladené vajcia Epipedobates tricolor

Samec Epipedobates tricolor odnáša svojich čerstvo vyliahnutých potomkov na chrbte do vody. Toto správanie je typické pre všetky dendrobátky žijúce vo voľnej prírode. V terarijných podmienkach však
toto nie vždy platí.

Čerstvo nakladené vajcia Dendrobates truncatus

Asi 3 týždne starý pulec Dendrobates auratus

Asi 7 týždňov starý pulec Dendrobates auratus